5 rzeczy, o których trzeba pamiętać projektując dom

Planujesz budowę domu od podstaw? Masz już wyznaczoną odpowiednią działkę, na której powstanie budynek? W takim razie czas na zaprojektowanie twojego idealnego domu jednorodzinnego. Przekonaj się, na jakie najważniejsze kwestie musisz zwrócić uwagę na etapie tworzenia projektu.

Nie ma czegoś takiego, jak wzorcowy projekt domu, który spełni oczekiwania każdego. Każdy przyszły inwestor ma zupełnie inne potrzeby i oczekiwania, dysponuje innym budżetem, działką czy nawet gustem. Dla jednej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie mały dom parterowy, inna potrzebuje piętrowego budynku z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym. Jedni będą potrzebować oddzielnego pomieszczenia na gabinet, inny będą chcieli stworzyć oddzielne łazienki przy każdej sypialni. Na szczęście podczas pracy nad projektem domu jesteśmy w stanie w dużej mierze spełnić te oczekiwania. To duży plus, że współpracując z architektem, na bieżąco dostosowuje się projekt do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo specjalista doradza i sugeruje rozwiązania, które w konkretnym przypadku mogą okazać się najlepsze.

  • Uwzględnij wszystkie rozwiązania techniczne. Na etapie projektowania domu warto uwzględnić wszystkie rozwiązania techniczne, nawet te, które wdrażane będą w końcowych etapach budowy domu. W ten sposób nie tylko lepiej przystosujemy budynek do własnych potrzeb, ale również unikniemy niepotrzebnych problemów w przyszłości. Dlatego już podczas projektowania warto porozmawiać z architektem, jakie są nasze oczekiwania w stosunku do gotowego domu, a którym planujemy zamieszkać. Im więcej szczegółów na etapie planowania, tym lepiej dla przyszłej realizacji.
  • Zaplanuj zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni w przyszłości. Wiele osób planujących budowę domu pragnie, aby jego przestrzeń była jak największa. Niestety w praktyce bardzo często okazuje się, że niezagospodarowana przestrzeń może być dość problematyczna. Dlatego na etapie projektowania warto dobrze zastanowić się nad wielkością domu, ilością pokoi, metrażem salonu itd.
  • Pomyśl o schowkach, spiżarni, pomieszczeniach gospodarczych itp. Warto zastanowić się również nad możliwością stworzenia tzw. pomieszczeń roboczych. To, na co mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie mogą sobie pozwolić, z powodzeniem można zrealizować w domach jednorodzinnych. Mowa tutaj przede wszystkim o np. pralni, garderobie, spiżarni, schowkach na sprzęty domowe itp. Takie wnętrza, nawet o niewielkim metrażu, mogą być bardzo przydatne w przyszłości.
  • Weryfikuj każde rozwiązanie, modyfikuj projekt, zgłaszaj architektowi swoje uwagi, wątpliwości. Etap projektowania domu to czas, kiedy warto, a nawet należy zgłaszać swoje poprawki, uwagi, wątpliwości itd. Pracę nad projektem warto realizować dopóty, dopóki nie będziemy w pełni usatysfakcjonowani efektami.

 

 

 

Facebook