Błędy przy projektowaniu domu. Jak ich uniknąć?

Budowa domu to poważna inwestycja. Dom to miejsce, w którym mamy czuć się bezpiecznie i spokojnie, dlatego tak ważne jest wykonanie dobrego projektu, a następnie zrealizowanie go z dbałością o najmniejsze szczegóły. Jeżeli powierzymy te zadania nieodpowiednim ludziom, z czasem może okazać się, że jeszcze na etapie projektowania zostały popełnione błędy. Za tego rodzaju błędy będziemy musieli płacić, wykonując późniejsze naprawy budynku albo przyzwyczajając się do mało komfortowego życia w nieprzemyślanym budynku, dlatego zawsze wybierajmy firmy, które mają doświadczenie w zakresie projektowania i budownictwa.

Nasza firma zajmuje się kompleksową budową domów, dlatego można nam zaufać zarówno w kwestii projektowania, jak i wznoszenia budynków. Tylko wybór fachowców znających się na wszystkich zawiłościach architektonicznych i budowlanych sprawi, że będziemy mogli uniknąć różnych błędów w projekcie domu.

Najczęstsze błędy popełniane na etapie projektowania domów:

Niedostateczne rozpoznanie gruntu, na którym ma być wzniesiony dom.
Niestety często zdarza się, że firma zajmująca się projektem i jego późniejszą realizacją zbyt pobieżnie zajmie się badaniem gruntu, na którym ma powstać budynek. Skutkiem takich uchybień mogą być późniejsze problemy z pękaniem ścian, nierównomiernym osiadaniem domu lub wykorzystanie nieodpowiednich materiałów hydroizolacyjnych do zabezpieczania fundamentów i części podziemnej budynku, co może doprowadzić do odpadania tynków, rozwoju grzybów i wielu innych problemów.

Projekt nieuwzględniający możliwych zmian w najbliższych latach.
Projektując dom, musimy bardzo precyzyjnie określić potrzeby naszej rodziny i możliwie jak najdokładniej przewidzieć jej najbliższą przyszłość. Jeżeli nie mamy dzieci, ale nie wykluczamy ich posiadania w przyszłości, weźmy pod uwagę dodatkowe pokoje, które w przyszłości mogą stać się ich sypialniami. Jeżeli już mamy dzieci, warto przemyśleć pomysł umieszczenia w domu dodatkowej łazienki, która spowoduje rozładowanie porannych kolejek do tego pomieszczenia.

Zapominanie o pomieszczeniach gospodarczych.
Wiadomo, że każdy dom musi mieć kuchnię, łazienkę, salon i sypialnie, ale wiele osób zapomina o tak istotnych pomieszczeniach jak np.: wiatrołap, garderoby, spiżarnia, pralnia czy suszarnia. Mając do dyspozycji spory metraż, nie oszczędzajmy go na tych funkcjonalnych pomieszczeniach. Dzięki nim codzienne życie w naszym domu będzie komfortowe i przyjemne!

Nieprzemyślane pomieszczenia.
Często w projektach można spotkać wiele pomieszczeń, które nie mają konkretnego przeznaczenia, ale powstały z myślą, że w przyszłości mogą się do czegoś przydać. W takich pokojach trudno jest odpowiednio rozplanować np. instalację elektryczną, ponieważ nie mamy konkretnego pomysłu na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Facebook