Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Wraz z rozwojem techniki i zmianą panujących w architekturze trendów zmieniają się także budowane domy. Jedne style są zastępowane innymi, a na miejsce najczęściej stosowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych przychodzą inne. Ostatnie lata nie przyniosły bardziej spektakularnych zmian w stylistyce i architekturze, jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w parametrach używanych materiałów budowlanych. Nowoczesne domy charakteryzują się bowiem przede wszystkim znacznie obniżonym zapotrzebowaniem na ciepło. Odpowiadają za to nie tylko stosowane materiały, ale również zdecydowanie wyższy poziom wykonawstwa. Sprawdźmy, jakie rozwiązania są najczęściej wybierane przy budowie nowoczesnych domów.

 

Domy oszczędzające energię

Najsilniejszym obserwowanym obecnie trendem jest dążenie do uzyskania parametrów zbliżonych do domu pasywnego, tj. takiego, który do swego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia jedynie minimalnych ilości energii. Inwestorzy, by uzyskać możliwie najlepsze efekty starają się korzystać z rozwiązań, które to ułatwiają.

Przy budowie domu oszczędzającego energię bardzo ważny jest wybór odpowiednich izolacji. Poza właściwościami samego materiału kluczowe znaczenie ma jego zgodny z zasadami montaż, który eliminuje powstawanie mostków cieplnych i nieszczelności. Bardzo duże znaczenie ma też tzw. ciepły montaż okien i drzwi. Polega on na właściwym uszczelnianiu i izolowaniu połączeń między murami a stolarką okienną.

Świadomość wagi prawidłowego wyboru rodzaju stosowanych okien i drzwi jest dość powszechna od dawna. Inwestorzy decydują się na okna, które gwarantują niski współczynnik przenikania ciepła w połączeniu z wysoką wartością parametrów określających przepuszczalność energii słonecznej. Dzięki takiemu wyborowi dom nie tylko nie traci przez okna i drzwi dużej ilości ciepła, ale nawet może wykorzystywać promienie słoneczne do dodatkowego dogrzania wnętrza.

Możliwość pozyskania dodatkowego ciepła jest jednym z powodów, dla których w domach oszczędzających energię stosuje się możliwie duże przeszklenia od strony zwróconej na południe.

Liczy się także możliwość zastosowania odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej za pomocą rekuperatorów oraz zastosowania wydajnych i ekologicznych źródeł ogrzewania, np. w postaci gruntowych lub powietrznych pomp ciepła. Nowoczesne domy wyposażone są także w ekologiczne zbiorniki na nieczystości sprawdź np. szamba betonowe oleśnica.

Facebook