Dach. Ważny element konstrukcji domu

Czym jest dach, wie każdy, ale nie wszyscy wiedzą, jak ważną rolę odgrywa w konstrukcji całego budynku. Warto uświadomić to sobie, jeszcze zanim przystąpimy do jego projektowania i realizacji.

Czym jest dach i jakie są jego funkcje?

Dach to najwyższa część każdego budynku. Jego zadaniem jest przykrycie go i chronienie wnętrza domu przed niekorzystnym działaniem różnorodnych czynników atmosferycznych. Często kształt dachu jest projektowany specjalnie z myślą o klimacie, w jakim będzie wniesiony dom. Tam, gdzie często padają deszcze i śniegi, najlepszym wyborem są dachy skośne, które zapewniają sprawne odprowadzanie wszelkich opadów. We współczesnym budownictwie często stosowane są dachy płaskie, które doskonale pasują do minimalistycznych trendów architektonicznych. Ich wielką zaletą jest mały koszt wybudowania oraz łatwy dostęp w razie potrzeby oczyszczenia lub wykonania jakichkolwiek napraw.

Jak zbudowany jest dach?

Każdy dach składa się z dwóch podstawowych elementów: konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Najpopularniejszym materiałem na wykonywanie konstrukcji nośnej dachu są drewniane belki. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru dachu na ściany budynku. Wybór pokrycia jest uzależniony od strefy klimatycznej oraz stylu architektonicznego. Jednymi z najpopularniejszych pokryć dachowych są: dachówki ceramiczne, papa, blachodachówki, dachówki betonowe lub gonty.

Dlaczego tak istotna jest jakość dachu?

Dach musi być wykonany solidnie, z dobrych materiałów oraz z dbałością o każdy najmniejszy detal. Tylko profesjonalnie zrobiony dach będzie mógł właściwie ochraniać dom i jego mieszkańców przed działaniem różnych czynników pogodowych, dlatego warto wybrać do jego budowy naszą firmę, która zajmuje się kompleksową budową domów. Przede wszystkim dach nie może przepuszczać wilgoci i wody, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji dachowej. Musi być także skuteczną izolacją termiczną. Dzięki dobrze zaizolowanemu dachowi można znacząco podwyższyć wydajność energetyczną domu, z którego nie będzie uciekać ogrzane lub ochłodzone powietrze, więc zmniejszą się również rachunki za ogrzewanie i prąd. Istotna jest więc jego szczelność, właściwości izolacyjne, solidność i trwałość. Równie ważna jest odpowiednia wentylacja, która zapewnia optymalne odprowadzanie wilgoci spod pokrycia dachowego. Budowę dachu powierzajmy zawsze specjalistom, którzy mają doświadczenie i wiedzę niezbędną do skonstruowania solidnego i zapewniającego bezpieczeństwo dachu.

Facebook