Dom podpiwniczony czy niepodpiwniczony?

Budowane obecnie domy rzadko mają piwnicę. Podpiwniczenia to raczej domena starszego budownictwa. Czy jednak nowoczesny trend ma swoje uzasadnienie funkcjonalne, czy może tylko pozbawia nas dodatkowej powierzchni użytkowej, którą można byłoby wykorzystać na wiele praktycznych sposobów? W tym artykule zastanowimy się, które rozwiązanie jest lepsze: dom podpiwniczony czy niepodpiwniczony?

Dom z piwnicą – kiedy i dlaczego warto?

Decyzja o tym, czy planujemy budować dom podpiwniczony, czy niepodpiwniczony, powinna zostać podjęta już na etapie planowania inwestycji, gdyż piwnicę należy uwzględnić w projekcie budowlanym. Chociaż większość nowo powstających domów nie uwzględnia w konstrukcji podpiwniczenia, nie ma przeciwwskazań, aby je wykonać. Oczywiście współcześnie ta część kondygnacji spełnia nieco inne funkcje niż kiedyś, niemniej często okazuje się przydatna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki panujące na danym terenie, w tym przede wszystkim jego ukształtowanie, rodzaj gleby czy wielkość działki budowlanej. Na tej podstawie łatwiej będzie określić, jaki tym budynku – podpiwniczony czy niepodpiwniczony – lepiej będzie wybudować.

Warto też pamiętać, że realizacja domu z piwnicą może być nieco droższa. Nie jest to regułą, gdyż wiele zależy specyfiki danej inwestycji i projektu, aczkolwiek w większości przypadków trzeba wziąć pod uwagę również pewne różnice w cenach między konstrukcja podpiwniczoną a niepodpiwniczoną.

Co zyskujemy w zamian? Jest kilka niezaprzeczalnych zalet piwnic. Przede wszystkim zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich działek, w których nie ma możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. W piwnicy z powodzeniem można wydzielić wnętrza typowo użytkowe, np. spiżarnię, składzik na narzędzia, domowy warsztat, pralnię itp. Niewątpliwą zaletą piwnic jest bezpośrednie połączenie z domem, dlatego też niekiedy właściciele domów planują urządzenie tam dodatkowych pomieszczeń, np. domowej siłowni czy przestronnego salonu do spotkań z przyjaciółmi. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele i przy odrobinie pomysłowości można w bardzo funkcjonalny sposób wykorzystać dodatkowe wnętrze w domu.

Dom bez piwnicy powoli staje się standardem

Domy z piwnicą kiedyś były standardem, obecnie coraz mniej jest takich konstrukcji. Dlaczego? Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii w budownictwie piwnice zwyczajnie przestały być nam potrzebne. Piece grzewcze mają obecnie niewielkie gabaryty, więc z powodzeniem mieszczą się w pomieszczeniach ulokowanych na parterze, np. w pobliżu garażu. Nie ma też konieczności gromadzenia dużej ilości opału. Garaż zwykle połączony jest z częściami mieszkalnymi domów, a na spiżarnię czy niewielki składzik można wygenerować dodatkową przestrzeń w obrębie domu. W przypadku budowy nowoczesnego domu nie ma więc uzasadnionej konieczności uwzględniania piwnicy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często wiąże się to z większymi kosztami.

Dodatkowo budowa piwnicy nie zawsze jest łatwa w realizacji. Niekiedy wręcz nie ma takiej możliwości, np. gdy na działce mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, co mogłoby grozić ryzykiem zawilgocenia, a nawet zalania. W wielu przypadkach trzeba się więc liczyć z pewnymi trudnościami wykonawczymi i sporymi kosztami izolacji fundamentów.

 

 

 

 

Facebook