Etap budowy domu. Od czego zacząć, na czym skończyć?

Budowa domu to przedsięwzięcie, które musi być prowadzone w określony sposób. Kolejność prowadzonych prac jest podyktowana połączeniem względów technologicznych z wieloletnią praktyką budowlaną. Prace przy budowie domu są realizowane w poszczególnych etapach również ze względu na to, że zakończenie konkretnego stadium może wiązać się z przerwą w robotach budowlanych np. związaną z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi czy koniecznością zgromadzenia środków na kontynuację prac. Przekonajmy się, jakie są etapy prowadzenia inwestycji budowlanych.

 

Projekt i dokumentacja

Pierwszym etapem, który musi poprzedzać wszystkie prace, jest przygotowanie odpowiedniego projektu oraz niezbędnej dokumentacji. Projekt określa wszystkie szczegóły dotyczące konstrukcji budynku oraz rodzajach materiałów, które mogą zostać użyte. Architekt przesądza nie tylko o kwestiach technicznych, ale również o wyglądzie budowanego domu i rozplanowaniu poszczególnych pomieszczeń.

Same plany to jednak za mało, by można było rozpocząć budowę. Niezbędne jest również zdobycie wszystkich pozwoleń oraz zgód na przyłączenie mediów. Przygotowania do budowy kończy znalezienie solidnego i sprawdzonego wykonawcy.

 

Realizacja inwestycji

Po załatwieniu wszystkich formalności można rozpocząć budowę. Pierwszym etapem są roboty ziemne związane z przygotowaniem terenu działki. Następnie należy wyznaczyć miejsce, gdzie ma być zgodnie z uzyskanym pozwoleniem usytuowany budynek i rozpocząć prace przy fundamentach. Zwykle polega to na przygotowaniu wykopu pod fundamenty i ich wylaniu oraz postawieniu ścian fundamentowych lub przygotowaniu płyty fundamentowej. Po osiągnięciu tzw. stanu zero można przystąpić do wznoszenia ścian nośnych oraz części ścian działowych. W przypadku budynków podpiwniczonych i wielokondygnacyjnych wylewa się także stropy oraz schody żelbetowe, jeśli są przewidziane w projekcie. Po ukończeniu murów przychodzi pora na wykonanie konstrukcji nośnej dachu oraz ułożenie pokrycia. W ten sposób budynek osiąga etap stanu surowego otwartego. Następnym krokiem jest montaż stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych. Budowa osiąga w ten sposób stan surowy zamknięty. Ostatnim etapem robót budowlanych są prace wykończeniowe. W ich ramach montuje się instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i grzewcze. Następnie tynkuje się ściany, układa podłogi oraz wykładziny ceramiczne. Ostatnim etapem są prace związane z malowaniem i instalacją osprzętu hydraulicznego i elektrycznego.

Facebook