Koszty budowy domu. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Budowa domu wiąże się z wieloma różnymi wydatkami. Większość z nich można przewidzieć, jednak zawsze zdarzają się jakieś nieoczekiwane sytuacje, związane z koniecznością wykonania dodatkowych prac czy potrzebą dokupienia materiałów. W wielu przypadkach kupując projekt domu, dostajemy informację o szacowanych średnich kosztach budowy, jednak w różnych regionach ceny materiałów i robocizny kształtują się zwykle bardzo rozmaicie i rozbieżności mogą być znaczne. Dokładniejsze informacje na temat budowy domu według określonego projektu można uzyskać, zamawiając kosztorys inwestorski. Będzie on zawierał oszacowanie kosztów oraz ilości czasu, jakie wiążą się z realizacją całego budynku. Najpełniejsze dane na temat tego, jakie wydatki trzeba będzie ponieść, będzie zawierał kosztorys ofertowy, który przedstawi nam wybrany przez nas wykonawca. Zobaczmy, jakie mogą być koszty budowy domu i co się na nie składa.

 

Kosztorysy i ceny za poszczególne etapy budowy

Kosztorys inwestorski jest dokumentem, który jest bardzo pomocny w przygotowaniu się do budowy. Znajdziemy w nim informacje na temat tego, jaki jest zakres niezbędnych robót budowlanych oraz, ile czasu one zajmą. Zawarte w nim są również dane na temat materiałów budowlanych – ich potrzebne ilości oraz ceny. Trzeba pamiętać, że kosztorys taki powstaje na podstawie dokumentacji projektowej. Jeśli więc decydujemy się na zmianę użytych materiałów, musimy liczyć się z wydatkami na innym poziomie.

Kosztorys inwestorski jest bardzo dobrą bazą do szukania właściwego wykonawcy. Dzięki niemu możemy się zorientować, czy poziom zaoferowanych nam kosztów jest oparty na rzetelnych wyliczeniach.

Warto pamiętać o tym, że kosztorys uwzględnia wydatki, jakie poniesiemy na kolejnych etapach robót. Są tam opisane koszty stanu zerowego, stanu surowego otwartego i zamkniętego, a także ceny za roboty wykończeniowe.

Dla wielu inwestorów, którzy budują swój pierwszy dom, dużym zaskoczeniem bywa to, że koszty wzniesienia budynku w stanie surowym zamkniętym zwykle jest dużo niższy niż połowa całkowitej ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za wszystkie prace. Właśnie na etapie wykańczania, układania instalacji i późniejszego zagospodarowywania terenu trzeba się liczyć z największymi wydatkami.

Koszty budowy zależą rzecz jasna także od powierzchni domu, stopnia skomplikowania jego bryły, jednak tym, co w największym stopniu wpływa na sumę wszystkich wydatków, jest wybrany standard wykończenia.

Facebook