Mały czy duży – jak ustalić optymalne wymiary domu?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, ponieważ łączy się z koniecznością podejmowania wielu decyzji. Trzeba wybrać odpowiednią lokalizację, znaleźć działkę, która będzie spełniała nasze oczekiwania, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na wiele pytań związanych z tym, jak ma wyglądać nasz dom. Chodzi tu naturalnie zarówno o rodzaj projektu i styl, w jakim ma zostać wykonany, ale również o rozmiar budynku oraz zastosowane w nim materiały, technologie i urządzenia. Osoby rozważające budowę domu często zastanawiają się nad możliwie dużym budynkiem. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze będzie optymalne. Spójrzmy, co wziąć pod uwagę ustalając wymiary planowanego domu.

Czy warto mieć duży dom?

Posiadanie dużego domu zwykle kojarzy nam się ze swobodą, łączącą się z dużą dostępną przestrzenią. Rzeczywiście, przestronny budynek to możliwość przeznaczenia różnych pomieszczeń nie tylko na dodatkowe sypialnie, ale również urządzenia gabinetu, biblioteki, pokoju do ćwiczeń czy nawet domowej sauny. Większa liczba pokoi to gwarancja prywatności dla wszystkich domowników, a także łatwiejsze przyjmowanie gości, którzy zechcą zabawić nieco dłużej. Niestety, z dużą powierzchnią wiążą się też pewne uciążliwości.

 

Budynek o dużej powierzchni użytkowej będzie droższy, ponieważ wymaga większej ilości materiałów, a jego budowa pochłonie więcej czasu. Kosztowniejsze będzie także jego wykończenie i wyposażenie. Z dużą powierzchnią wiąże się również większy podatek od nieruchomości, jest on bowiem naliczany od każdego metra kwadratowego budynku.

Duży dom wymaga większej ilości energii. Chodzi tu o prąd wykorzystywany do oświetlania budynku, ale również o zapotrzebowanie na ciepło. Większa powierzchnia to konieczność zakupu urządzeń grzewczych o większej mocy, co zwykle oznacza wyższy wydatek. Kosztowne będzie również ogrzewanie, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kocioł na paliwo stałe, gaz, olej albo na pompę ciepła – zapłacimy więcej.

Większy budynek to także więcej  pracy związanej z jego utrzymaniem. Trzeba posprzątać większą liczbę pomieszczeń, co pochłonie więcej czasu, energii, wody i środków czystości.

Czy mały dom to dobry pomysł?

Mały dom to niższe koszty budowy i eksploatacji. Taki budynek będzie też wymagał mniej czasu na sprzątanie, naprawy i konserwację wszystkich urządzeń. Jednak także w tym przypadku należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Największym problemem może być… brak miejsca.

Wprawdzie podejmując decyzję o budowie małego domu, możemy zadbać o odpowiednią ilość pomieszczeń dla wszystkich domowników. Jednak zwykle z czasem gromadzimy coraz większą ilość rzeczy – sprzętu sportowego, urządzeń potrzebnych w pielęgnacji ogrodu czy rozmaitych akcesoriów.

Mniejszy budynek oznacza również trudności ze znalezieniem spokojnego kąta czy odgrodzeniem się od hałasu. Kłopotem może być przyjmowanie znajomych czy rodziny.

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie kwestie są dla nas najważniejsze. Liczy się wielkość naszej rodziny i to, czy planujemy jej powiększenie. Znaczenie ma także tryb życia, jaki prowadzimy oraz to jak dużo czasu będziemy spędzać w domu. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest też zwykle budżet i nasze perspektywy finansowe.
w razie potrzeby warto też sprawdzić: komornik radom

Facebook