Materiały budowlane niezbędne przy budowie domu

Budowa domu od podstaw wiąże się z koniecznością zakupu wielu różnorodnych materiałów budowlanych. Ich wybór musi być przemyślany zarówno pod kątem jakości, ilości, jak i cen. Już na etapie przygotowywania kosztorysu warto oszacować ile i jakie materiały będą nam niezbędne. Oczywiście ostateczny dobór konkretnych produktów w dużej mierze zależy od specyfiki danego budynku, a także indywidualnych potrzeb. Można jednak wyróżnić określone grupy materiałów, które są kluczowe na różnych etapach budowy domu.

Stan surowy otwarty — podstawowe materiały

Pierwszym istotnym etapem budowy domu od podstaw jest wykonanie fundamentów. Inwestor musi zaopatrzyć się w niezbędne materiały do wzniesienia ścian fundamentowych oraz do zabezpieczenia i izolacji. Do podstawowych materiałów z tego zakresu zaliczamy m.in. stal zbrojeniową (niezbędna nie tylko przy wykonywaniu fundamentów, ale również ścian, stropów podłogi na gruncie, betonowych słupków itp.), bloczki betonowe, cement i piasek (w przypadku wykonywania betonu na budowie) lub/i beton, folia fundamentowa, folia kubełkowa, płyty styropianowe do ocieplania, preparaty do wykonania izolacji przeciwwilgociowej, klej do płyt styropianowych. Oprócz tego trzeba będzie zakupić również rury kanalizacyjne, złączki i kolanka, deski szalunkowe.

Po przygotowaniu fundamentów można przejść do realizacji kolejnego etapu budowy do stanu surowego otwartego. Teraz konieczne jest zgromadzenie nieco większej ilości różnego typu produktów budowlanych, a ich dobór zależy od zastosowanej technologii murowania. Trzeba będzie zaopatrzyć się przede wszystkim w materiały do budowy ścian, a więc m.in. beton komórkowy, pustaki ceramiczne, silki itd. Oprócz tego niezbędne będzie użycie drewna szalunkowego i konstrukcyjnego, cementu, nadproży prefabrykowanych itd. Do zakończenia stanu surowego otwartego należy zaopatrzyć się również w m.in. zaprawy klejowe, kształtki i nadproża, elementy docieplenia wieńca, a także niezbędne materiały do murowania ścian działowych, wykonania stropów czy schodów.

Specyfika oraz dokładna ilość niezbędnych produktów budowlanych określona jest w projekcie naszego domu.

Stan surowy zamknięty – czego będziesz potrzebować na tym etapie?

Kiedy już stan surowy otwarty jest zakończony, można przejść do kolejnego etapu, czyli stanu surowego zamkniętego. Teraz też inwestor musi przygotować się na całkiem spore zakupy, które obejmować będą materiały do m.in. realizacji elewacji (ocieplenie i tynkowanie), montażu okien i urządzeń grzewczych, wykonania tynków wewnętrznych oraz realizacji robót wykończeniowych (izolacja, kleje, farby itp.)

Jak kupić dobrej jakości materiały budowlane?

Podczas budowy domu trzeba kupić bardzo wiele różnorodnych materiałów, dlatego też najlepiej wybrać hurtownię, sklep lub skup maszyn budowlanych, który jest w stanie zapewnić jak najwięcej różnorodnych produktów. Dzięki temu będziemy mogli zrobić duże zakupy u jednego sprzedawcy, co stanowi rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i korzystne cenowo. Oczywiście bardzo ważna jest również jakość zapewnianych materiałów oraz fachowe doradztwo. Firma TS-KONCEPT zapewnia sprzedaż najwyższej jakości materiałów, które posiadają certyfikaty jakości i atesty bezpieczeństwa. Zapewniamy kompleksowe wsparcie naszych doradców, którzy pomagają dobrać odpowiednie materiału i przygotowują indywidualną wycenę.

 

 

 

 

Facebook