Prace instalacyjne w domu. Kolejność działań

Prace instalacyjne w domu powinny przebiegać zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Dzięki temu realizacja całej inwestycji będzie nie tylko łatwiejsza, ale i tańsza. Pierwsza działania z tego zakresu podejmowane są już na etapie wykonywania fundamentów, gdyż to właśnie wtedy wykonuje się pierwsze przyłącza większości instalacji, w tym przede wszystkim przyłącza wodociągowe czy wyprowadzenie kanalizacji.

W tym artykule podpowiemy, jak krok po kroku zaplanować prace instalacyjne w domu.

  • Instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne można rozmieszczać na ścianach i stropach już na etapie domu w stanie surowym otwartym. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że zamontowana skrzynka rozdzielcza powinna pozostawać pod stałym nadzorem osób przebywających na posesji lub monitoringu. Na tym etapie można też pomyśleć o rozprowadzeniu po domu przewodów instalacji alarmowej, jeśli w przyszłości chcemy ją posiadać.

Jednocześnie gniazdka, włączniki czy punkty oświetleniowe wprowadzane są do budynku dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.

  • Instalacje wodne i kanalizacyjne

Bardzo często wykonywane są wraz z układaniem przewodów elektrycznych lub bezpośrednio po zamontowaniu instalacji elektrycznych. Przewody umieszczane są najczęściej przy ścianach nośnych i działowych w miejscach, w których będą potrzebne, ewentualnie w specjalnych bruzdach wykutych w ścianach. Na kolejnych kondygnacjach rury poprowadzone są po stropie. Zostają one ukryte w warstwie podłogi, dlatego też prace z tego zakresu należy wykonać przed położeniem tynków na ścianach i sufitach oraz wylewek na podłogach.

  • Centralne ogrzewanie

Bezpośrednio po zakończeniu prac związanych z instalacją wodną i kanalizacyjną lub też równolegle z nimi wykonuje się instalację grzewczą. W nowoczesnym budownictwie najczęściej zastosowanie znajduje ogrzewanie płaszczyznowe, współpracujące z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Zwykle jest to popularne ogrzewanie podłogowe, układane już nie tylko w wybranych pomieszczeniach na parterze (zwykle kuchni i łazienkach), ale i na piętrze. Prace montażowe przeprowadzane są po wykonaniu tynków na ścianach i sufitach. Po ułożeniu przewodów na podłodze wykonywana jest wylewka betonowa.

Jednocześnie urządzenia grzewcze zwykle montuje się na koniec prac wykończeniowych.

Instalacje w domu z TS-KONCEPT

Firma TS-KONCEPT oprócz kompleksowej budowy domów specjalizuje się również w usługach z zakresu zakładania i modernizacji różnego rodzaju instalacji. Każde powierzone nam zlecenie realizujemy z najwyższą starannością i dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu raz położona przez nas instalacja będzie służyć przez długie lata, gwarantując bezproblemowe działania. Zajmujemy się zakładaniem i modernizacją instalacji wodnych i kanalizacyjnych, elektrycznych, centralnego ogrzewania oraz alarmowych.

 

 

 

 

Facebook