Projekt domu. Katalogowy czy na zamówienie?

Zamówić indywidualny projekt czy może wybrać coś gotowego z propozycji katalogowych – to dylemat wielu osób, które zdecydowały się na budowę domu od podstaw. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Projekt katalogowy – sposób szybki i oszczędny

Gotowe projekty katalogowe są chętnie wybierane głównie ze względu na niższe ceny w porównaniu z projektami indywidualnymi. Podczas budowy domu koszty odgrywają kluczową rolę, więc nie ma nic dziwnego w tym, że inwestorzy starają się ograniczać wydatki już od początkowych etapów realizacji. Gotowy projekt wcale nie oznacza gorszej jakości – może spełnić wszystkie oczekiwania, pod warunkiem, że obiekt zaplanowany będzie adekwatnie do potrzeb przyszłych domowników, także zgodnie z warunkami na działce budowlanej. To bardzo ważne, gdyż w przypadku gotowej koncepcji może być konieczne opracowanie projektu zagospodarowania działki przez uprawnionego architekta na aktualnej mapie do celów projektowych. To wszystko dodatkowe wydatki, które mogą znacznie przekroczyć koszt zakupu samego projektu.

Projekty katalogowe są dostępne niemal “od ręki”. Bezpośrednio po zamówieniu możemy przekonać się, jak będzie wyglądać nasz przyszły dom. To korzystna opcja, jeśli zależy nam na czasie i chcemy postawić na sprawdzone przez innych rozwiązania.

Indywidualny projekt domu idealnie dopasowany do Twoich potrzeb

Indywidualny projekt domu również ma wiele istotnych zalet. Decydują się na niego inwestorzy, którzy chcą stworzyć budynek idealnie dopasowany do potrzeb, a także osoby oczekujące oryginalnych rozwiązań. W niektórych przypadkach projekt na zamówienie jest koniecznością, np. gdy działka ma nietypowy kształt lub rozmiar.

Z oczywistych względów to rozwiązanie zwykle bywa nieco droższe niż gotowy projekt (chociaż czasami różnice w cenach wcale nie są duże), ale w zamian mamy pewność, że dom będzie idealnie dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Decydując się na indywidualny projekt domu, tak naprawdę zyskujemy bardzo dużo swobody i wiele możliwości. Możemy spełnić wszystkie wymagania związane z parametrami działki, orientacji względem stron świata, czy nawet ukształtowania terenu. Pracując z profesjonalnym architektem, mamy szansę zrealizować wiele własnych pomysłów, nawet tych najbardziej oryginalnych. Otrzymujemy pełną dokumentację projektową, na podstawie której przygotowywany jest szczegółowy kosztorys, więc nie zaskoczą nas dodatkowe wydatki.

Facebook