Standardy wykończenia domów. Przegląd rozwiązań

Opisując standard wykończenia domów możemy spotkać się z różnymi określeniami. Jednocześnie nie ma ogólnie przyjętych zasad, które wyjaśniałyby tę kwestię. Nie ma też aktów prawnych regulujących to zagadnienie ani nawet jednolitego nazewnictwa, które odnosiłoby się do poszczególnych standardów wykończenia. Niemniej w języku funkcjonują pewne określenia, które pozwalają inwestorom, kupującym, deweloperom i firmom budowlanym charakteryzować stan konkretnej nieruchomości. W tym artykule podpowiemy, jakie są najważniejsze rozwiązania w zakresie standardów wykończenia domów.

Standard podstawowy

Standard podstawowy to określenie dotyczące nieruchomości, która może być zgłoszona do użytkowania lub uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Wymaga jeszcze podjęcia stosownych działań w zakresie wykończenia, ale podstawowe prace zostały już wykonane, tj. zamontowane są instalacje elektryczne (bez osprzętu) oraz grzewcze, drzwi (zewnętrzne) i okna, a także parapety. Podłoga pokryta jest wylewką (betonową lub cementową), a na ścianach znajduje się warstwa tynku.

Oczywiście inwestor będzie musiał podjąć stosowne kroki w celu dalszego wykończenia domu i przystosowania go do potrzeb mieszkańców. Standard podstawowy wymaga więc sporych nakładów pracy, czasu i środków finansowych. Niemniej jest to atrakcyjna propozycja dla osób, które chciałyby samodzielnie zaaranżować wnętrza i mieć jak największy wpływ na dobór zastosowanych materiałów wykończeniowych.

Standard podstawowy daje pod tym względem wiele możliwości. We własnym zakresie trzeba jeszcze m.in. ułożyć podłogi, pomalować ściany, wyposażyć łazienki i kuchnię itd.

Standard ponadpodstawowy

Standard podstawowy często określany jest również jako podwyższony. Jest to propozycja dla osób, które są zainteresowane samodzielnym wykończeniem obiektu i wolą to zadanie powierzyć profesjonalistom. Firma budowlana zapewnia wówczas kompleksową budowę domu i zajmuje się wszystkimi pracami, które polegają na przystosowaniu budynku do zamieszkania. W tym przypadku jednak wiele zależy od indywidualnych ustaleń z klientem, gdyż to właśnie od jego potrzeb i oczekiwań zależy, jaki zakres prac zostanie wykonany w ramach standardu ponadpodstawowego. Bardzo często dotyczą one m.in. malowania ścian, ułożenia podłóg i płytek ceramicznych, a nawet tzw. białego montażu. Koszt doprowadzenia domu do standardu ponadpodstawowego będzie nieco wyższy niż w przypadku standardu podstawowego, ponieważ obejmuje on cenę materiałów, urządzeń oraz robocizny.

 

 

 

 

Facebook