Aranżacja domowego ogrodu. Porady i sugestie

Przydomowy ogród stanowi wizytówkę każdej posesji. Odpowiednio zaprojektowany i urządzony, będzie zieloną oazą spokoju oraz miejscem odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ogrodowych należy sporządzić szczegółową mapę terenu, na której znajdą się wymiary krawędzi działki, obrysy budynków, rzuty altanek, chodników i podjazdów. Na mapie zaznacza się także skarpy oraz nierówności terenu. Sprawdź, o czym jeszcze pamiętać, aby stworzyć zachwycający, domowy ogród.

Po pierwsze: wybierz styl przydomowego ogrodu

W aranżacji domowych ogrodów dominują określone trendy, mody i style, dlatego warto wcześniej zapoznać się z czterema podstawowymi rodzajami ogrodów: japońskim, wiejskim, ekologicznym i francuskim. Każdy z nich cechuje się charakterystycznym układem, rodzajem posadzonych roślin oraz elementami architektury ogrodowej i dekoracjami. Ogród wiejski to przestrzeń o swobodnym i swojskim klimacie, skomponowana w dowolny sposób. Znajdują się w niej przede wszystkim  róże, maki, chabry, malwy, piwonie, słoneczniki oraz nasturcje, sąsiadujące z grządkami ziołowymi i warzywnymi. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Ogród japoński poznamy z kolei po azaliach, magnoliach, wiśniach oraz peoniach, a także stylowych mostkach, oczkach wodnych i dominacji naturalnych surowców: kamieni, drewna oraz żwiru. Najbardziej uporządkowany i regularny będzie ogród francuski, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi. Charakterystycznym jego elementem jest główna aleja, wzdłuż której rosną strzyżone kwiatowe kobierce oraz drzewa. Ogrody takie urozmaicają ławki, fontanny i rzeźby. Styl ogrodu dobierz do stylu, w jakim został wybudowany twój dom: do stylu rustykalnego najlepiej pasuje ogród wiejski, do eleganckiego lub luksusowego francuski.

Po drugie: sprawdź warunki, panujące w ogrodzie

Kolejnym krokiem w aranżacji domowego ogrodu będzie sprawdzenie panujących w nim warunków, w tym:

  • rodzaju gleby,
  • odczynu gleby,
  • ilość stanowisk nasłonecznionych,
  • ilość stanowisk, osłoniętych od wiatru.

Weryfikacja powyższych warunków jest niezwykle istotna, od nich bowiem w dużej mierze zależy, czy rośliny będą miały w ogrodzie odpowiednie warunki do wzrostu. I tak od rodzaju gleby: gliniastej lub piaszczystej, zależeć będzie typ hodowanych na niej w przyszłości roślin, podobnie jak od jej odczynu. Neutralny dla roślin będzie odczyn obojętny, czyli pH 6-7. Gleby kwaśne to gleby o odczynie pH od 5,5 do 4,5 a zasadowe o odczynie od 6,5 do 7,5 pH.

Ilość stanowisk słonecznych z kolei, czyli takich, w których słońce pada na kwiaty przez co najmniej sześć godzin dziennie, przesądzi o sposobie rozplanowania roślin w ogrodzie. Wybierając je zwróć zatem uwagę,  czy dana roślina wymaga dużo słońca, czy też może rosnąć na stanowisku półcienistym, na którym słońce operuje od trzech do sześciu godzin dziennie, lub cienistym, na którym słońce pojawi się przez mniej niż trzy godziny dziennie. Decydując się na posadzenie w ogrodzie drzew koniecznie sprawdź ich docelową wysokość i rozłożystość. Pamiętaj, że przed sadzeniem roślin glebę trzeba odpowiednio przygotować, usuwając starą darń, wyrywając chwasty i nawożąc ją kompostem organicznym, obornikiem lub nawozem mineralnym.

Po trzecie: zaprojektuj elementy architektury ogrodowej

Projektując ogród warto także zawczasu pomyśleć o elementach ogrodowej architektury. Oczko wodne najlepiej będzie prezentować się w centralnej części ogrodu, albo w jego ustronnym, romantycznym kąciku. Ścieżki, alejki i chodniki powinny znajdować się na trasach, najczęściej używanych przez domowników. Przemyśl lokalizację altanek, ławek ogrodowych, pergoli, murków oporowych, latarni i skalników, a także podziemnych instalacji nawadniających. To także dobry moment na zadecydowanie o rodzaju stosowanego w przydomowym ogrodzie oświetlenia. Jeśli planujesz oświetlić go lampami elektrycznymi, należy wykonać niskonapięciową instalacje, której kable muszą być zakopane na głębokości co najmniej 30 cm.

Nasza firma oferuje kompleksowe projektowanie i zakładanie domowych ogrodów. Z nami stworzysz swoją wymarzoną, zieloną oazę! Sprawdź również ofertę w innych miastach: Aranżacja wnętrz Poznań

Facebook