Sytuowanie domu względem stron świata. To ma znaczenie

Budowa domu wiąże się z wyborem odpowiedniego projektu i znalezieniem działki, której lokalizacja będzie spełniać nasze wymagania. Decydując się na konkretny dom, zwykle zwracamy uwagę na jego wielkość i liczbę kondygnacji, rozplanowanie pomieszczeń, a także szczegóły techniczne – technologię w jakiej dom będzie wznoszony, czy też przewidziany rodzaj ogrzewania. Szukając właściwej działki budowlanej, najczęściej patrzymy na to, w jakiej okolicy jest położona, czy w pobliżu przebiega utwardzona droga oraz są dostępne media. Często sprawdzamy też, co znajduje się w najbliższym sąsiedztwie i jakie obiekty mogą być zbudowane nieopodal.

Zwykle jednak kwestią, której planując budowę domu, nie bierzemy pod rozwagę jest to, jaki jest kształt działki i jakie usytuowanie domu względem stron świata jest w danym miejscu możliwe. Jest to jednak sprawa, która ma bardzo duże znaczenie, sprawdźmy dlaczego.

 

Jak rozplanować położenie poszczególnych pomieszczeń?

Usytuowanie budynku względem stron świata ma ogromny wpływ na koszty ogrzewania oraz na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Strona południowa budynku jest tą, która jest najbardziej nasłoneczniona. Możemy tu liczyć na sporą ilość światła od późnego poranka aż do wczesnego wieczoru. Słońce od strony wschodniej będzie oświetlało pomieszczenia rankiem, a od zachodniej wieczorem. Północna strona budynku będzie zwykle pozostawała w cieniu. Różnice w nasłonecznieniu powinny przekładać się na rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń w taki sposób, by zapewniać nam dostęp do światła słonecznego w odpowiednich porach dnia.

 

Od północy powinny znajdować się pomieszczenia, w których przebywamy rzadko. To dobre miejsce na zlokalizowanie kotłowni, pralni, pomieszczeń gospodarczych, spiżarni czy garderoby. Jeśli w budynku ma być garaż, to najlepiej będzie gdy znajdzie się on od północy.

Wschód to dobre miejsce na sypialnię. Poranne słonce ułatwia przebudzenie, a latem pomieszczenie nie będzie się zbytnio nagrzewało od popołudniowego i wieczornego słońca zapewniając nam komfortową do snu temperaturę.

Zachód to dobre miejsce na jadalnię, zwłaszcza w sytuacji, gdy czas na wspólne posiłki znajdujemy głównie wieczorem. Od tej strony dobrze jest umieścić kuchnię i jadalnię.

Od strony południowej najlepiej będzie zlokalizować salon. Dzięki temu zyskamy dobrze doświetlone pomieszczenie, w którym możemy spędzać czas wspólnie z rodziną. Dobrze, jeśli południowa strona domu będzie otwarta na ogród.

 

Rozważając usytuowanie domu na działce, powinniśmy pamiętać, że najbardziej korzystną sytuację będzie zlokalizowanie wejścia do domu i podjazdu od strony północnej. Takie ustawienie ochroni nas przed hałasem i odseparuje pozostałe pomieszczenia od ulicy.

Trzeba pamiętać, że dom od strony południowej nagrzewa się bardziej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy gdy planujemy budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. W takiej sytuacji najlepiej, gdy elewacja od południa będzie w jak największym stopniu przeszklona, a wszystkie pomieszczenia, z których korzystamy w ciągu dnia, będą wychodziły na tę stronę.

Może też Cię zainteresować: wycena nieruchomości Poznań

 

Facebook